ΑΝΘΡΩΠΟΙ

Αρχική/ΑΝΘΡΩΠΟΙ
ΑΝΘΡΩΠΟΙ 2017-05-19T09:35:03+00:00

ΚΥΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΡΓΟΥ – ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ & ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ

Καθ. ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ
Καθ. ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣΠροεδρεύων Αντιπρόεδρος ΙΤΥΕ,
Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών
Υπεύθυνος Έργου
Δρ. ΕΛΙΝΑ ΜΕΓΑΛΟΥ
Δρ. ΕΛΙΝΑ ΜΕΓΑΛΟΥΑναπλ. Διευθύντρια Διεύθυνσης Στρατηγικής και Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Υλικού ΙΤΥΕ
Αναπλ. Υπεύθυνη Έργου
Δρ. ΤΑΣΟΣ ΚΟΥΤΟΥΜΑΝΟΣ
Δρ. ΤΑΣΟΣ ΚΟΥΤΟΥΜΑΝΟΣΕπικεφαλής Τεχνικών Ομάδων Έργων στη Διεύθυνση Στρατηγικής και Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Υλικού ΙΤΥΕ
Τεχνικός Υπεύθυνος Έργου
ΚΩΣΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ
ΚΩΣΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ Senior Μηχανικός Λογισμικού
Επικεφαλής Μηχανικός (Lead Developer) της ομάδας ανάπτυξης των Ψηφιακών Αποθετηρίων και του Εθνικού Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου «Φωτόδεντρο»
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ Senior Μηχανικός Λογισμικού / Web Developer
Μέλος ομάδας ανάπτυξης των Ψηφιακών Αποθετηρίων και του Εθνικού Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου «Φωτόδεντρο» / Υπεύθυνη Σχεδίασης Διεπαφών χρήστη (GUI)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΔΡΑΚΟΥΛΟΓΚΩΝΑΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΔΡΑΚΟΥΛΟΓΚΩΝΑΣ Senior Μηχανικός Λογισμικού
Μέλος ομάδας ανάπτυξης των Ψηφιακών Αποθετηρίων και του Εθνικού Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου «Φωτόδεντρο»
Δρ. ΝΙΚΟΣ ΠΑΛΑΒΙΤΣΙΝΗΣ
Δρ. ΝΙΚΟΣ ΠΑΛΑΒΙΤΣΙΝΗΣ Επιστημονικός συνεργάτης
Senior μέλος ομάδας ελέγχου και υποστήριξης ποιότητας και πληρότητας μεταδεδομένων «Φωτόδεντρου» και τεκμηρίωσης συστημάτων και υπηρεσιών
ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΣΙΛΙΒΙΓΚΟΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΣΙΛΙΒΙΓΚΟΣ Senior Μηχανικός Λογισμικού
Επικεφαλής Μηχανικός (Lead Developer) της ομάδας σχεδίασης και ανάπτυξης της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας «e-me»
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Senior Web Developer / Web Designer
Μέλος ομάδας ανάπτυξης της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας «e-me» και του ιστότοπου «Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία» / Υπεύθυνη Σχεδίασης Διεπαφών χρήστη (GUI)
ΣΩΤΗΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Μηχανικός Λογισμικού
Μέλος ομάδας ανάπτυξης της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας «e-me» και του ιστότοπου «Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία»
ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΚΟΥΝΕΛΗ
ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΚΟΥΝΕΛΗΜηχανικός Λογισμικού
Μέλος ομάδας ανάπτυξης της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας «e-me»
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΔΡΥΜΑΛΙΤΗ
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΔΡΥΜΑΛΙΤΗ Assistant Project Manager
Senior μέλος ομάδας οριζόντιας οργανωτικής και διαχειριστικής υποστήριξης έργου
ΜΑΡΟΥΣΑ ΤΣΑΚΟΓΙΑΝΝΗ
ΜΑΡΟΥΣΑ ΤΣΑΚΟΓΙΑΝΝΗ Senior Συνεργάτης Πληροφορικής
Επικεφαλής ομάδας συντονισμού και υποστήριξης εργασιών εμπλουτισμού των σχολικών βιβλίων και περιεχομένου του ιστότοπου «Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία»
ΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ
ΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ Συνεργάτης Οργάνωσης και Διοίκησης
Μέλος ομάδας οριζόντιας οργανωτικής και διαχειριστικής υποστήριξης έργου
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΡΤΑΛΑ
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΡΤΑΛΑΣυνεργάτης Οργάνωσης και Διοίκησης
Μέλος ομάδας οριζόντιας οργανωτικής και διαχειριστικής υποστήριξης έργου
ΜΑΝΟΣ ΓΑΛΑΤΟΥΛΑΣ
ΜΑΝΟΣ ΓΑΛΑΤΟΥΛΑΣ System administrator
Υπεύθυνος διαχείρισης και τεχνικής υποστήριξης υπολογιστικών συστημάτων και υποδομής έργου
ΘΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ
ΘΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ System administrator
Υπεύθυνος διαχείρισης και τεχνικής υποστήριξης υπολογιστικών συστημάτων και υποδομής έργου (έως 8/2015)
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΗΤΡΟΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΗΤΡΟΣ Μηχανικός Η/Υ
Μέλος ομάδας τεχνικής υποστήριξης υπολογιστικών συστημάτων έργου και ανάπτυξης ψηφιακού υλικού
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΥΡΓΙΑΖΟΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΥΡΓΙΑΖΟΣΜηχανικός Λογισμικού
Μέλος ομάδας ανάπτυξης του Εθνικού Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου «Φωτόδεντρο» (έως 4/2015)
ΣΠΥΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ
ΣΠΥΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣΣυνεργάτης Πληροφορικής
Μέλος ομάδας οριζόντιας τεχνικής υποστήριξης έργου
ΕΥΤΥΧΙΑ ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ
ΕΥΤΥΧΙΑ ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ Junior Συνεργάτης Πληροφορικής
Μέλος ομάδας οριζόντιας τεχνικής υποστήριξης έργου
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΥΛΟΥΜΠΙΝΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΥΛΟΥΜΠΙΝΗΣJunior Συνεργάτης Πληροφορικής
Μέλος ομάδας οριζόντιας τεχνικής υποστήριξης έργου
ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΟΥΛΗΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΟΥΛΗΣJunior Συνεργάτης Πληροφορικής
Μέλος ομάδας οριζόντιας τεχνικής υποστήριξης έργου (έως 1/2015)
ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΠΑΝΤΟΥ
ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΠΑΝΤΟΥ Web Developer / Web Designer
Μέλος ομάδας ανάπτυξης της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας «e-me» / Σχεδίαση Διεπαφών χρήστη (GUI) (έως 6/2015)
ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΛΙΤΣΗΣ
ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΛΙΤΣΗΣΜηχανικός Λογισμικού
Μέλος ομάδας ανάπτυξης της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας «e-me» (έως 2014)
ΑΡΓΥΡΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ
ΑΡΓΥΡΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ Junior Web Developer
Μέλος ομάδας ανάπτυξης της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας «e-me»
Δρ. ΜΥΡΣΙΝΗ ΠΑΣΧΟΥ
Δρ. ΜΥΡΣΙΝΗ ΠΑΣΧΟΥΣυνεργάτης Πληροφορικής
Μέλος ομάδας οριζόντιας τεχνικής υποστήριξης έργου
ΑΡΗΣ ΑΡΑΠΟΓΛΟΥ
ΑΡΗΣ ΑΡΑΠΟΓΛΟΥ Εκπαιδευτικός Πληροφορικής
Επιστημονικός σύμβουλος σε παιδαγωγικά θέματα του έργου και θέματα παιδαγωγικού μετασχολιασμού μαθησιακών αντικειμένων
Δρ. ΣΟΦΙΑ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
Δρ. ΣΟΦΙΑ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Εκπαιδευτικός Πληροφορικής
Επικεφαλής ομάδας προβολής και δημοσιότητας έργου στα Κοινωνικά Δίκτυα, Υπεύθυνη Συντονισμού Πρεσβευτών Δράσης «Συμμετέχω»
ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΛΩΡΟΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΛΩΡΟΣ Εκπαιδευτικός Πληροφορικής
Μέλος ομάδας ανάπτυξης εξωτερικών εφαρμογών της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας «e-me» & ομάδας σχεδίασης προφίλ εφαρμογών μεταδεδομένων Φωτόδεντρων
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΑΚΩΝΑΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΑΚΩΝΑΣ Εκπαιδευτικός Πληροφορικής
Μέλος ομάδας ανάπτυξης εξωτερικών εφαρμογών της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας «e-me»
ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΧΟΥΡΜΟΥΖΗ
ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΧΟΥΡΜΟΥΖΗ
Γραμματειακή υποστήριξη έργου
ΕΛΕΝΗ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
ΕΛΕΝΗ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
Διαχειρίστρια έργου, επικεφαλής ομάδας οικονομοτεχνικής υποστήριξης έργου
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ
Μέλος ομάδας οικονομοτεχνικής υποστήριξης έργου
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΤΡΑΤΟΓΙΑΝΝΗ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΤΡΑΤΟΓΙΑΝΝΗ
Μέλος ομάδας οικονομοτεχνικής υποστήριξης έργου (έως 2014)

ΚΥΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΡΓΟΥ: ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ

  • Επικ. Καθηγητής Μιχάλης Παρασκευάς, Δ/ντης Διεύθυνσης Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και Δικτυακών Τεχνολογιών
  • Γκάμας Βασίλης, Υπεύθυνος Συντονισμού Δράσης «Συμμετέχω» του έργου
  • Δρ. Ζαρούχας Θωμάς, Μηχανικός Λογισμικού, μέλος τεχνικής ομάδας Δράσης 5 του έργου
  • Κουμούτσος Γιάννης, Μηχανικός Λογισμικού, μέλος τεχνικής ομάδας έργου
  • Αγγελόπουλος Παναγιώτης, Μηχανικός Λογισμικού, μέλος τεχνικής ομάδας Δράσης 5 του έργου
  • Τέρπου Μαρία, Μηχανικός Λογισμικού, μέλος τεχνικής ομάδας έργου Δράσης «Συμμετέχω» του έργου
  • Κανελλόπουλος Βασίλης, Μηχανικός Λογισμικού, μέλος τεχνικής ομάδας Δράσης 5 του έργου
  • Μπονάρου Γεωργία, Μηχανικός Λογισμικού, μέλος τεχνικής Δράσης «Συμμετέχω» του έργου

ΚΥΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΡΓΟΥ: ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

  • Καθηγητής Γιάννης Γαροφαλάκης, Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Παν. Πατρών, Διευθυντής Διεύθυνσης Τηλεματικής και Εφαρμογών Περιφερειακής Ανάπτυξης
  • Ανδρέας Κοσκέρης, Μηχανικός Λογισμικού, Αναπλ. Διευθυντής Διεύθυνσης Τηλεματικής και Εφαρμογών Περιφερειακής Ανάπτυξης, Συντονιστής Δράσης 6 του έργου
  • Θάνος Πλέσσας, Senior Μηχανικός Λογισμικού, μέλος ομάδας υλοποίησης Δράσης 6 και τεχνικών ελέγχων εμπλουτισμού σχολικών βιβλίων
  • Ευαγγελία Μπουφαρδέα, Μηχανικός Λογισμικού, μέλος ομάδας υλοποίησης Δράσης 6 και τεχνικών ελέγχων εμπλουτισμού σχολικών βιβλίων
  • Ελένη Πρέζα, Μηχανικός Λογισμικού, μέλος ομάδας τεχνικών ελέγχων εμπλουτισμού σχολικών βιβλίων
  • Δρ. Βασίλης Στεφανής, Μηχανικός Λογισμικού, μέλος ομάδας υλοποίησης Δράσης 6 και τεχνικών ελέγχων εμπλουτισμού σχολικών βιβλίων

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ

  • Δρ. Νίκος Μανουσέλης, εμπειρογνώμονας με εξειδίκευση σε τεχνολογίες σημασιολογικού ιστού / Semantic Web Techologies’ Expert, CEO, Agro-Know Technologies
  • Δρ. Γιάννης Στοΐτσης, εμπειρογνώμονας με εξειδίκευση σε τεχνολογίες σημασιολογικού ιστού / Semantic Web Techologies’ Expert, CΟΟ, Agro-Know Technologies
  • Δρ. Πυθαγόρας Καραμπιπέρης, Senior Researcher, Ε.Κ.Ε.Φ.Ε Δημόκριτος
  • Αναπλ. Καθηγήτρια Κλειώ Σγουροπούλου, Τμήμα Πληροφορικής, ΤΕΙ Αθήνας

ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ – ΠΡΕΣΒΕΥΤΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΔΡΑΣΗΣ «ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ» (ΒΑΣΙΚΗ ΟΜΑΔΑ)

  • Άννα Μονέφτση, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής (Περιοχή Υποστήριξης: Βόρεια Ελλάδα)
  • Νίκος Μιχαηλίδης, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής (Περιοχή Υποστήριξης: Βόρεια Ελλάδα)
  • Ειρήνη Τζοβλά, Εκπαιδευτικός Πρωτοβάθμιας (Περιοχή Υποστήριξης: Στερεά Ελλάδα & Κυκλάδες)
  • Γιώτα Χαλκή, Μηχανικός Η/Υ (Περιοχή Υποστήριξης: Δυτική Ελλάδα)
  • Αθηνά Ντούλια, Εκπαιδευτικός – Σχολική Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας (Περιοχή Υποστήριξης: Κρήτη)
  • Δρ. Σοφία Παπαδημητρίου, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής, Συντονίστρια Ομάδας Πρεσβευτών

ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΧΡΗΣΤΩΝ & ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΟΥ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟΥ e-yliko ΧΡΗΣΤΩΝ

  • Κώστας Βουτσινάκης, Εκπαιδευτικός Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, Συντονιστής ομάδας
  • Μαριάννα Γαϊτάνη, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής, μετασχολιασμός ψηφιακού υλικού ΤΠΕ & Πληροφορικής, τεχνική υποστήριξη χρηστών
  • Χαρά Θεουλάκη, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής, μετασχολιασμός ψηφιακού υλικού ΤΠΕ & Πληροφορικής, τεχνική υποστήριξη χρηστών
  • Σπύρος Καραγιαννάκης, Εκπαιδευτικός ΠΕ04-Φυσικών Επιστημών, μετασχολιασμός ψηφιακού υλικού Φυσικών Επιστημών
  • Ευσταθία Κωνσταντίνου, Εκπαιδευτικός ΠΕ02-Φιλόλογος, μετασχολιασμός ψηφιακού υλικού Φιλολογικών μαθημάτων
  • Περσεφόνη Λυκούδη, Εκπαιδευτικός ΠΕ06-Αγγλικής Γλώσσας, μετασχολιασμός ψηφιακού υλικού Αγγλικής Γλώσσας
  • Νικόλαος Μακρής, Εκπαιδευτικός ΠΕ03 – Μαθηματικών, μετασχολιασμός ψηφιακού υλικού Μαθηματικών
  • Θεόδωρος Μπάρκας, Εκπαιδευτικός ΠΕ05-Γαλλικής Γλώσσας, μετασχολιασμός ψηφιακού υλικού Γαλλικής γλώσσας
  • Κυριακή Τουρφαντίδου, Εκπαιδευτικός ΠΕ70-Πρωτοβάθμιας, μετασχολιασμός ψηφιακού υλικού Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ

  • Καθηγητής Λάζαρος Μεράκος, Τμήμα Πληροφορικής και Επικοινωνιών, ΕΚΠΑ, Επιστημονικός Υπεύθυνος Κέντρου Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου
  • Δρ. Μπόλης Σπυρίδων, Προϊστάμενος και Τεχνικός Υπεύθυνος Κέντρου Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου, ΕΚΠΑ, Συντονιστής ομάδας ψηφιακής διαμόρφωσης και δημιουργίας ψηφιακών ταυτοτήτων των σχολικών βιβλίων (έως 2013)
  • Τσιμπάνης Κωνσταντίνος, Συνεργάτης Πληροφορικής, Κέντρο Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου, ΕΚΠΑ, Συντονιστής υποστήριξης εμπλουτισμού των σχολικών βιβλίων (έως 2014)
  • Δρ. Μπαλαούρας Παντελής, Συνεργάτης Πληροφορικής, Κέντρο Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου, ΕΚΠΑ, Συντονιστής ομάδας δημιουργίας της html μορφής των σχολικών βιβλίων (έως 2013)
  • Δρ. Πετράκη Μαριάνθη, Συνεργάτης Πληροφορικής, Κέντρο Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου, ΕΚΠΑ
  • Γεωργιάδη Σταυρούλα, Συνεργάτης Πληροφορικής, Κέντρο Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου, ΕΚΠΑ
  • Σκιαδέλλη Βαρβάρα, Συνεργάτης Πληροφορικής, Κέντρο Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου, ΕΚΠΑ

ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΙΝΤ (Metadata Interoperability Services)

  • Καθηγητής Στέφανος Κόλλιας, Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
  • Καθηγητής Ιωάννης Βασιλείου, Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
  • Δρ. Βασίλειος Τζουβάρας
  • Δρ. Αθανάσιος Δροσόπουλος
  • Δρ. Φοίβος-Απόστολος Μυλωνάς
  • Δρ. Κωνσταντίνος Ραπαντζίκος
  • Δρ. Νικόλαος Σίμου
  • Δρ. Αναστασία Σοφού
  • Άννα Χρηστάκη

ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ ΜΑΘΗΣΙΑΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟΥ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ

(ΑΝΑ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ)

ΟΜΑΔΑ ΦΥΣΙΚΗΣ

Συντονιστής: Τάσος Μικρόπουλος, Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Μέλη:

  • Δρ. Παπαχρήστος Νικηφόρος, Φυσικός-Παιδαγωγός
  • Κολτσάκης Ευάγγελος, Φυσικός, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Σιτσανλής Ηλίας, Φυσικός, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Αναστασίου Ιωάννης, Φυσικός
  • Δρ. Κωστάκης Παναγιώτης, Πληροφορικός, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Δρ. Οικονόμου Αθανάσιος, Φυσικός, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Δρ. Πάλλας Αναστάσιος, Φυσικός, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Δρ. Παρκοσίδης Ιωάννης, Παιδαγωγός, Εκπαιδευτικός Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

ΟΜΑΔΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ & ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Συντονίστρια: Κατερίνα Κλωνάρη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Γεωγραφίας Παν/μίου Αιγαίου

Μέλη:

  • Γιάννης Κωτσάνης, Δρ. Μηχανικός Πληροφορικής
  • Γιάννης Σαλονικίδης, Εκπαιδευτικός Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Κοσμάς Αθανασιάδης, Εκπαιδευτικός Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Γρηγόρης Φιλιππιάδης, Εκπαιδευτικός Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Αντώνης Αντωνίου, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Φυσικός ΠΕ04
  • Επικ. Καθηγητής Δημήτρης Καβρουδάκης, Δρ. Γεωγράφος – Ερευνητής, Τμήμα Γεωγραφίας Παν/μίου Αιγαίου
  • Παναγιώτης Στρατάκης, Γεωγράφος – Ερευνητής, ΜΑ
  • Γιώργος Τάταρης, Περιβαλλοντικός Χαρτογράφος, MSc
  • Ζαχαρίας Μανουσαρίδης, Δρ. Πληροφορικής, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ19

ΟΜΑΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

Συντονιστής: Χρόνης Κυνηγός, Καθηγητής, Τομέας Παιδαγωγικής, Τμήμα Φ.Π.Ψ., ΕΚΠΑ

Μέλη:

  • Παπανδρέου Στυλιανός
  • Λάτση Μαρία
  • Παπαδόπουλος Ιωάννης
  • Φακούδης Ευάγγελος
  • Βαλμάς Σωτήριος
  • Γαβρίλης Κωνσταντίνος
  • Δήμου Ιουλία
  • Καλαιτζίδου Ελένη
  • Καστανιώτης Δημήτριος
  • Κείσογλου Στέφανος
  • Μαντζώλας Γεώργιος
  • Μανώλης Χρήστος
  • Μπίτσης Χρήστος
  • Παυλίδης Παγκράτιος
  • Σούφαρη Αθανασία
  • Τζούμας Μιχαήλ
  • Τσιλπιρίδης Ματθαίος
  • Φεργαδιώτης Αθανάσιος
  • Φουναριωτάκης Αθανάσιος
  • Ψυχάρης Γεώργιος
  • Πετρίδης Παντέλης

ΟΜΑΔΑ ΧΗΜΕΙΑΣ & ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ

Συντονίστρια: Λίτσα Παυλάτου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, Σχολή Χημικών Μηχανικών

Μέλη ομάδας ΧΗΜΕΙΑΣ:

  • Δαλακώστα Κωνσταντίνα Χημικός, ΜSc ΕΚΠΑ, Δρ. Χημ. Μηχανικός ΕΜΠ
  • Καλογερόπουλος Νίκος, Φυσικός/Χημ. Μηχανικός, Δρ. Χημ. Μηχανικός ΕΜΠ
  • Κορακάκης Γιώργος, Χημικός, ΜSc ΕΚΠΑ, Δρ. Χημ. Μηχανικός ΕΜΠ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Μπεκιάρης Νικόλαος, Χημικός, ΜSc ΑΠΘ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Ναλμπάντης Κωνσταντίνος, Χημικός, ΜSc ΑΠΘ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Σόκουτης Δημήτρης, Χημικός, ΜSc ΑΠΘ, MSc ΕΑΠ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Τζαμτζής Αθανάσιος, Χημικός, ΜSc ΑΠΘ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Τολανούδης Μιχάλης, Χημικός, ΜSc ΑΠΘ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας

Μέλη ομάδας ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ:

  • Γρηγορίου Μαγδαληνή, Βιολόγος M.Sc. UCL Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Ζαφειροπούλου Καλλιόπη, Βιολόγος, M.Sc. ΠΠ
  • Βλάσση Μαρία, Χημικός, Δρ. Χημικός ΕΚΠΑ, M.Sc. ΕΚΠΑ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Γαριού Αγγελική, Βιολόγος, Δρ. Βιολόγος ΠΠ, M.Sc. ΕΑΠ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Δοκοπούλου Μαρία, Βιολόγος, M.Sc. ΕΚΠΑ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Παπαθεοχάρης Ιωάννης, Βιολόγος, M.Env.S. Σκωτία, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Στασινάκης Παναγιώτης, Βιολόγος, M.Sc. ΕΚΠΑ, Δρ. ΕΚΠΑ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Στυλιάδης Κώστας, Βιολόγος, M.Sc. ΕΚΠΑ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Φιλίππου Θεόδωρος, Φυσικός M.Sc. ΕΑΠ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
  • Τζιγκουνάκης Γιάννης, Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ, Μ.Sc. EAΠ

ΟΜΑΔΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Συντονίστρια: Σμαράγδα Χρυσοστόμου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Μουσικής Παιδαγωγίας και Διδακτικής, Τμήμα Μουσικών Σπουδών, ΕΚΠΑ

Μέλη:

  • Ιωάννης Παλιόκας, Διδάκτωρ Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης
  • Γιαννάκης Περικλής, Εκπαιδευτικός ΠΕ19-Πληροφορικής
  • Βασιλική Δαμιανίδου, Εκπαιδευτικός ΠΕ08-Καλλιτεχνικών
  • Κωστόπουλος Ανδρέας, Εκπαιδευτικός ΠΕ08-Καλλιτεχνικών
  • Λάϊος Αθανάσιος, Εκπαιδευτικός Μουσικής Αγωγής
  • Μόσχος Κων/νος, Συνθέτης, ερευνητής, μουσικοπαιδαγωγός
  • Χουρδάκης Μιχαήλ, Εκπαιδευτικός Μουσικής Αγωγής
  • Παλιούρας Αριστείδης, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Πέτσος Αθανάσιος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Μιχαηλίδης Νικόλαος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19

ΟΜΑΔΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Συντονιστής: Θανάσης Τζιμογιάννης, Καθηγητής, Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου

Μέλη:

  • Παλιούρας Αριστείδης, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Πέτσος Αθανάσιος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Σαριδάκη Άννα, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Τσάκωνας Παναγιώτης, Δρ Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Τουκίλογλου Παύλος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Χριστοπούλου Ελένη, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Τζωρτζάκης Ιωάννης, Σχολικός Σύμβουλος Μηχανικών ΠΕ12.01
  • Βρακόπουλος Αθανάσιος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Γρουσουζάκου Έφη , Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Κατσούλης Ανδρέας, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Μαυραντζάς Νικόλαος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Μιχαηλίδης Νικόλαος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Μονέφτση Άννα, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Τριανταφύλλου Ευάγγελος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19
  • Τρυφωνόπουλος Αθηνόδωρος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19

ΟΜΑΔΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Συντονιστής: Τσιβάς Αρμόδιος, Δρ. Επιστημών Αγωγής, Σχολικός Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας

Επιστημονικοί Σύμβουλοι για θέματα Ιστορίας:

  • Καραγιάννη Φλώρα, Δρ. Βυζαντινής Αρχαιολογίας (Βυζαντινή Ιστορία)
  • Δρ. Μαστραπάς Αντώνιος, Δρ. Ιστορίας, Σχολικός Σύμβουλος (Αρχαία Ιστορία)
  • Δρ. Σαβοριανάκης Παναγιώτης, Δρ. Ιστορίας (Νεότερη & Σύγχρονη Ιστορία)

Μέλη:

  • Ανδρεάδου Χαρίκλεια, ΜΑ Διδακτικής της Ιστορίας Σχολική Σύμβουλος
  • Αργυρόπουλος Νικόλαος, ΜΑ Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας
  • Βασιλείου Βασίλειος, Μsc e-Learning, Φιλόλογος Εκπαιδευτικός
  • Γκίκα Ελένη, Δρ. Παιδαγωγικής, Ιστορικός, Εκπαιδευτικός
  • Θώδης Γεώργιος, ΜΑ Ιστορίας και Διδακτικής της Ιστορίας, Εκπαιδευτικός
  • Κασκαμανίδης Ιωάννης, Δρ. Παιδαγωγικής, Σχολικός Σύμβουλος
  • Λιάκου Μαρία, Δρ. Γλωσσολογίας, Εκπαιδευτικός
  • Μαρκαντωνάτος Δημήτριος, ΜΑ,UCL, Εκπαιδευτικός

ΟΜΑΔΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ

Συντονίστρια: Βασιλική Μητροπούλου, Eπίκουρη Καθηγήτρια Παιδαγωγικών και Διδακτικής, Τμήμα Θεολογίας του Α.Π.Θ. (Τομέας Δ: Λατρείας, Χριστιανικής Αγωγής και Εκκλησιαστικής Διοίκησης)

Μέλη:

  • Νικόλαος Αργυρόπουλος, MSc, Φιλόλογος
  • Βασίλειος Βασιλείου, MSc, Φιλόλογος
  • Αλέξανδρος Γκίκας, MSc, Θεολόγος
  • Χαράλαμπος Ζαρωτιάδης, MSc, Φιλόλογος
  • Αλέξανδρος Καπανιάρης, MSc, Πληροφορικής
  • Ιωάννα Κομνηνού, Dr., Θεολόγος
  • Δημήτριος Μαρκαντωνάτος, Dr., Φιλόλογος
  • Νικόλαος Μαρινόπουλος, MSc, Κοινωνιολόγος
  • Νικόλαος Παύλου, Dr., Θεολόγος
  • Γεώργιος Παπανικολάου, MSc, Δάσκαλος
  • Κώστας Πρέντος, Dr., Δάσκαλος
  • Σωτήριος Τερζίδης, επιμορφωτής, Δάσκαλος
  • Κωνσταντίνα Τσιτουρίδου, MSc, Πληροφορικής

ΟΜΑΔΑ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Συντονίστρια: Βασιλική Μητσικοπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας, ΕΚΠΑ

Μέλη:

  • Ελένη Αργυρίου, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας
  • Κατελής (Λίνος) Βίγκλας, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας
  • Γιούλη Γύφτουλα, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας
  • Σούζαν Μουτσουρούφη, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας
  • Αντιγόνη Μπρατσόλη, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας
  • Αικατερίνη Νικολάκη, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας
  • Χρυσάνθη Σωτηρίου, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας
  • Μαίρη Φρέντζου, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας
  • Βασίλης Χαρτζουλάκης, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας
  • Αικατερίνη Μακρή, Ειδικός σε θέματα Ηλεκτρονικής Μάθησης
  • Σοφία Μυσιρλάκη, Ειδικός σε θέματα Ηλεκτρονικής Μάθησης
  • Γιάννης Μπήτρος, Τεχνική υποστήριξη
  • Δημήτρης Παράς, Τεχνική υποστήριξη

ΟΜΑΔΑ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Συντονίστρια: Αργυρώ Πρόσκολλη, Καθηγήτρια Τμήματος Γαλλικής Φιλολογίας, ΕΚΠΑ

Μέλη:

  • Μαρκαντωνάκης Στυλιανός, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ05-Γαλλικής Γλώσσας
  • Δαμάσκου Μαρία, Εκπαιδευτικός ΠΕ05-Γαλλικής Γλώσσας, Δρ. Γλωσσολογίας
  • Λούμου Μαρία, Εκπαιδευτικός ΠΕ05-Γαλλικής Γλώσσας
  • Μπάρκας Θεόδωρος, Εκπαιδευτικός ΠΕ05-Γαλλικής Γλώσσας
  • Θεοδωρακέας Στυλιανός, Εκπαιδευτικός ΠΕ05-Γαλλικής Γλώσσας
  • Λούμου Αντωνία, Εκπαιδευτικός ΠΕ05-Γαλλικής Γλώσσας

ΟΜΑΔΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Συντονιστής: Δρ. Γιώργος Περπερίδης, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, ΑΠΘ

Μέλη:

  • Βούρτσης Μάριος, Εκπαιδευτικός ΠΕ07-Γερμανικής Γλώσσας
  • Νίκα Σοφία, Εκπαιδευτικός ΠΕ07-Γερμανικής Γλώσσας
  • Παντελάκης Εμμανουήλ, Εκπαιδευτικός ΠΕ07-Γερμανικής Γλώσσας
  • Σταθοπούλου Νικολέτα, Εκπαιδευτικός ΠΕ07-Γερμανικής Γλώσσας